W programie VII Nocnych Spotkań z Nauką i tegorocznej Nocy Odkrywców znalazło się m.in. nocne zwiedzanie laboratoriów Politechniki Rzeszowskiej. Jest to jedyna okazja dla zainteresowanych, aby móc wejść do tych pomieszczeń, na co dzień otwartych jedynie dla naukowców z PRz i studentów, i dowiedzieć się np. jak wygląda praca w takim laboratorium, na czym polegają odbywające się tam doświadczenia, co jest przedmiotem badań.

Nic tak nie zachęci do odkrywania, jak widowiskowe pokazy z chemii. Będzie kolorowo, zaskakująco i wybuchowo. Studenci z kół naukowych PRz rozbudzą w najmłodszych chęć do eksperymentowania i poznawania nauki. Możecie być pewni, że tego co zobaczycie na pokazach, samodzielnie nie wykonacie na lekcjach. Nocne spotkania z nauką to gwarancja wybuchowej zabawy! Zaplanowano też interaktywne pokazy i eksperymenty z fizyki a także prezentacje projektów studenckich kół naukowych. Będą więc bolidy, łaziki marsjańskie, oraz przygoda na lądzie i w powietrzu – symulatory lotu i pojazdów drogowych. Nie zabraknie też najnowszej technologii: robotów i maszyn szybkiego prototypowania.

Experymentarium 3Z – Zobacz! Zbuduj! Zademonstruj! - przygotowało politechniczne warsztaty dla młodszych odkrywców.

Odkryj różne oblicza elektryczności i przyjdź na „Teatr wysokich napięć". Zobacz spektakl z prądem w roli głównej. Ten jeden z największych w swojej klasie transformator Tesli wytworzy widowiskowe wyładowania elektryczne długości kilkudziesięciu centymetrów w rytm muzyki. Napięcie gwarantowane!

Wystawa astrofotografii „Wschód gwiazd na południku 22°E” - Zapraszamy na podróż w Kosmos. Naszą rakietą kosmiczną jest teleskop i aparat. Odwiedzimy galaktyki odległe o miliony, a nawet miliardy lat świetlnych, mgławice w których rodzą się nowe świat. Oprócz wielkoformatowych zdjęć, będzie można osobiście poznać tajniki astrofotografii i na własne oczy zobaczyć, jak takie zdjęcia się tworzy.

Wstęp na wydarzenie jest darmowy, ale obserwujcie nasze media, bo zainteresowanie jest duże i wstęp na część wydarzeń będzie po wcześniejszej rejestracji, jak choćby na wykład „Sztuka fizyki – Fizyka sztuki” w wykonaniu duetu Radiolatorium: Małgorzaty Wilczak i Pawła Pasterza.

Zapraszamy! Nauka jest piękna!
Więcej szczegółów, na bieżąco aktualizowanych na stronie www.nocnespotkania.prz.edu.pl.