Urząd Miasta Rzeszowa

Odkryj Podkarpackie

PODKARPACKIE na PRZ

Założenia projektu

„ Experymentarium 3Z”  - Pierwsze „Zet” - ZOBACZ, drugie - ZBUDUJ, trzecie - ZADEMONSTRUJ.

Czytaj więcej: Założenia projektu

Kalendarz

Rozpoczęlismy Nowy Rok. Przyda się kalendarz. Uczniowie klasy 1a ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Rzeszowie zrobili sobie uniwersalny kalendarz. Jest on wyjątkowy. Kolejne daty są zaszyfrowane. Aby je odczytać trzeba znać klucz lub mieć odpowiedni dekoder. Gałąź wiedzy o utajnianiu wiadomości to kryptografia. Nazwaliśmy więc nasz kalendarz kryptograficznym. Zestaw do montażu modelui wykonanego przez uczniów klasy 1a można nabyć w pracowni Experymentarium 3Z, Rzeszów, ul. Pułaskiego (pawilon)

Ruchome obrazki

Ruchome złudzenia optyczne to świetny temat do naukowych rozważań w ramach Experymentarium. A przy okazji  niezwykle prosty model, który wykonali sobie samodzielnie uczniowie klasy 1a Szkoły Podstawowej Nr1 w Rzeszowie. Niewiele pracy, a jakie fantastyczne  wrażenia... No i oczywiście inspiracja do eksperymentowania i poszukiwania własnych rozwiązań. Zestaw do montażu modelui wykonanego przez uczniów klasy 1a można nabyć w pracowni Experymentarium 3Z, Rzeszów, ul. Pułaskiego (pawilon)

Barw mieszanie

Na kolejnych zajęciach Experymentarium 3Z dzieciaki z klasy 1a Szkoły Podstawowej Nr 1 w Rzeszowie wykoały dwa modele wykorzystując klasyczny krążek Newtona - koło z barwnymi segmentami obejmującymi podstawowe barwy widma światła widzialnego.  W każdym z modeli wprawiali koło w szybki ruch obrotowy wykorzystując różne napędy i obserwowali mieszanie się barw. No tak, światło białe wcale białe nie jest. Przy okazji porozmawialiśmy o gromadzeniu energii i złudzeniach optycznych. Zestaw do montażu modeli wykonywanych przez uczniów klasy 1a można nabyć w pracowni Experymentarium 3Z, Rzeszów, ul. Pułaskiego (pawilon)

Pantograf

Wiecie, jak wyglądał przodek dzisiejszej kserokopiarki? To pantograf, mechaniczne urządzenie, które służy do rysowania wiernych kopii, powiększania lub pomniejszania rysunku. Model pantografu zbudowali sobie uczniowie klasy 1a ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Rzeszowie Teraz mogą już samodzielnie kopiować rysunki... Wymaga to trochę wprawy, ale efekty są wspaniałe. Na naszej stronie będziemy prezentować ich kolejne poczynania politechniczne... Zestaw do montażu pantografu jak też innych modeli wykonywanych przez uczniów klasy 1a można nabyć w pracowni Experymentarium 3Z, Rzeszów, ul. Pułaskiego (pawilon)

Znajdź nas na:

 

Partnerzy misji

Politechnika Rzeszowska

Politechnika Dziecięca PRz

Radiolatorium

Polimedia

Szkoła Podstawowa nr 1 w Rzeszowie