„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż, a zapamiętam,

pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.

                                                       (Konfucjusz)

Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki „MOC Odkrywców” to popularnonaukowy format wszech - edukacyjny, święto nauki i techniki w formie plenerowej zabawy dla wszystkich, małych i dużych Odkrywców, który w latach 2010-2018 (od 1. do 8. edycji) zlokalizowany był w centrum miasta, w okolicach Rzeszowskiego Zamku i Polskiego Radia Rzeszów. Od roku 2018 ze względu na stale rozbudowującą się strukturę i formułę oraz podjętą współpracę organizatorów (od 9. edycji imprezy) z Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza, odbywa się na terenach Politechniki.

            Czy elektrony grają w piłkę nożną i co ma z tym wspólnego fluorescencja?

            Co w temacie 5G jest prawdą a co zwykłym fake newsem?

            Dlaczego TIE- fightery słychać w kosmicznej próżni?

            Ile waży średniowieczny miecz?

            Czy obrót jest wszędzie?

          

            Na te i inne pytania otrzymacie odpowiedzi odwiedzając tegoroczną 13. edycję imprezy „MOC ODKRYWCÓW - Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki, która zaplanowana jest na sobotę, 3 czerwca 2023 r., od godz. 11.00 do 18.30 w Rzeszowie. Miasteczko Piknikowe zlokalizowane będzie tradycyjnie wokół głównego budynku V Politechniki Rzeszowskiej. Wykłady i niektóre pokazy prezentowane będą w aulach i salach wykładowych (budynek V). Wstęp wolny, wszystkie atrakcje dostępne nieodpłatnie.

            Czekają na Was 4 strefy tematyczne: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki oraz Skwer Historii. A w nich moc naukowych atrakcji:

 • interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii,
 • teatr wysokich napięć,
 • symulator lotu i skoków spadochronowych,
 • pokaz transformatorów Tesli,
 • widowiskowe pojedynki wojów, zbrojnych czasów krucjat rycerstwa epoki Grunwaldu

To wszystko w towarzystwie Gości z odległej Galaktyki :)

            Koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego prezentować będą dorobek naukowy i popularnonaukowy. Uczniowie ze szkół podstawowych, liceów i techników zademonstrują eksperymenty z chemii i fizyki, a także projekty edukacyjne z robotyki.

            Ponad 70 stanowisk i 360 osób, które specjalnie na to coroczne święto nauki przygotowują dla Was interaktywne prezentacje, eksperymenty, laboratoria mobilne i wystawy.

            Popularne twierdzenie mówi, że technika to dziedzina, która prawa fizyki zamienia w praktyczne działania. Historia techniki jest trwale związana z historią cywilizacji, od momentu, gdy człowiek nauczył się kontrolować ogień, po czasy wahadłowców i loty międzyplanetarne. Dlatego też Pasaż Techniki to najbardziej rozbudowany sektor tematyczny planowanego Pikniku Odkrywców i prawdziwa uczta dla miłośników techniki małej i dużej... Nie zabraknie niespodzianek dla sympatyków pojazdów mechanicznych, lotnictwa i astronautyki, robotyki, automatyki, energetyki i elektroniki…

Panel atrakcji związanych z telekomunikacją i informatyką - stoiska i laboratoria mobilne - przygotowali: Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej. Będzie można rozprawić się z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi mobilnych sieci komunikacyjnych i PEM. Dla uczestników Pikniku, w wielkim mobilnym laboratorium, przygotowano „sekcję zwłok”, która wyjaśni mechanizm działania anteny telekomunikacyjnej, a także wskaże czego w niej nie ma (idealny przykład tego, jak działa dezinformacja). Mimo przerażającej nazwy nie można tego przegapić. Będzie można też obejrzeć oraz dotknąć „duchomierzy”.

            Moc Odkrywców to jedyne w skali ogólnopolskiej przedsięwzięcie popularnonaukowe, które łączy interaktywną edukację naukowo techniczną z upowszechnianiem szeroko rozumianej nauki, techniki, kultury i sztuki. Zapraszamy do Pasażu Kultury i Sztuki na interaktywne warsztaty z malarstwem, rzeźbą, metaloplastyką, ceramiką i grafiką Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Natomiast na spotkanie z bohaterami filmów animowanych zaprosi Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie. Tutaj rodzice czy dziadkowie mogą pokazać swoim dzieciom i wnukom ulubionych bohaterów sprzed lat. Młodsi świetnie się zabawią, a dorośli dzięki zgromadzonym eksponatom z sentymentem wrócą wspomnieniami do czasów dzieciństwa. Japonia w Rzeszowie? A czemu nie? Spotkanie z Japonią umożliwi Fundacja Koi Koi. Inspiracją do utworzenia Fundacji stała się pasja oraz wieloletnia współpraca jej twórców z Japończykami. I tą pasją pragną podzielić się z Wami, ponieważ Fundacja Koi Koi to oddolna inicjatywa – od miłośników dla miłośników Kraju Kwitnącej Wiśni.

            W Skwerze Historii królować będzie Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego, dzięki któremu będziecie mogli przenieść się w czasy Grunwaldu, czyli rozkwitu średniowiecza. Tutaj również zobaczyć będzie można stroje, wyposażenie i broń z epoki. Dla ciekawych, gratką będzie możliwość przymierzenia hełmu czy dotknięcia zbroi, a także dość szeroki przegląd uzbrojenia używanego na przełomie XIV i XV wieku. Dla fanów Robin Hooda udostępniony zostanie tor łuczniczy z replikami łuków dawnych, różnych typów i naciągów. Członkowie grupy chętnie też odpowiedzą na pytania odwiedzających, ku których uciesze planowanych jest też kilka pojedynków między zbrojnymi.

Trebusz - drewniana demonstracja historycznej maszyny miotającej zajmującej powierzchnię ok. 5 x 7, z w pełni funkcjonującym ramieniem, umożliwiającym miotać pociski jak balony z wodą na odległość nawet 40 metrów. W trakcie użytkowania omawiana jest idea, jak najprostsza fizyka i mechanika mogą rozpędzić obiekt. To z kolei jeden z wielu eksponatów Studenckiego Koła Fizyki „Bozon” krakowskiego AGH.

            W salach wykładowych budynku V Politechniki Rzeszowskiej przygotowano także szereg atrakcji:

 • pokazy chemiczne Koła Naukowego Chemików Esprit - aula V2,
 • pokazy wysokich napięć Teslacoil i Koła Naukowego MegaVolt Politechniki Rzeszowskiej- sala V7,
 • Kopernik nieznany! Kopernik nieoczywisty! - prezentacja Mariusza Meusa - sala V5,
 • wykład przygotowany przez przedstawicieli Polskiej Fundacji Lotniczej - sala V5,
 • warsztaty fluorescencyjne - dr Tomasz Książczyk - sala V6,
 • finałowy pokaz popularnonaukowy „Powtórka ze światła” wraz z uroczystą galą na zakończenie I. etapu projektu " Experymentarium 3Z - warsztatowa edukacja naukowo - techniczna", serii bezpłatnych zajęć dla uczniów z rzeszowskich i podkarpackich szkół – aula V1.

            MOC ODKRYWCÓW - Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki - niezwykle edukacyjna przygoda popularyzująca naukę i technikę w formie plenerowej zabawy dla małych i dużych odkrywców. Wspólna zabawa nauką, a szczególnie warsztatowa edukacja naukowo-techniczna, którą proponujemy, stanowi doskonały sposób na integrację rzeszowskich środowisk i działa skutecznie na linii dziecko - uczeń - nauczyciel - rodzic. Bez względu na wiek.

Organizator: POLIMEDIA, Główny Partner Merytoryczny: Politechnika Rzeszowska, Partner Organizacyjny: Stowarzyszenie Ars Scientia

http://www.mocodkrywcow.pl