Urząd Miasta Rzeszowa

Odkryj Podkarpackie

PODKARPACKIE na PRZ

Walne Zebranie

Z A P R O S Z E N I E

Zarząd Stowarzyszenia ARS SCIENTIA

zaprasza na

WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW

które odbędzie się w dniu 18 grudnia 2023r.

w Niebieskich Migdałach,

Rzeszów, ul. 3 Maja

o godz. 17.00

Porządek zebrania:

  1. Otwarcie Zebrania, powitanie Członków;
  2. Przyjęcie porządku obrad;
  3. Wybór Przewodniczącego i Sekretarza Zebrania;
  4. Podsumowanie projektu Experymentarium3Z. Poznaj świat fizyki i techniki.
  5. Promocja książki i strony www.
  6. Sprawy bieżące.
  7. Dyskusja, zapytania i wolne wnioski;
  8. Zamknięcie obrad.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia

Prezes - Paweł Pasterz

Zrób to sam. Lepiej zrób to z babcią lub dziadkiem.

Zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat wraz z babcią lub dziadkiem na warsztaty politechniczne ZRÓB TO SAM! LEPIEJ ZRÓB TO Z… BABCIĄ LUB DZIADKIEM, podczas których będziemy wspólnie budować proste modele naukowe. Warsztaty odbędą się 4 i 11 grudnia 2023 r. (termin do wyboru), godz. 17.00-19.00, w pracowni Experymentarium 3Z przy ul. Pułaskiego 3 (pawilon).Zapisy na warsztaty prowadzone są pod numerem 501 863 219 do 1 grudnia 2023. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zapisów. Udział w warsztatach jest bezpłatny!
Projekt dofinansowany przez Rzeszowski Dom Kultury w ramach konkursu grantowego "Pod rękę z kulturą- edycja II".

Nocne spotkania z nauką 2023

W programie VII Nocnych Spotkań z Nauką i tegorocznej Nocy Odkrywców znalazło się m.in. nocne zwiedzanie laboratoriów Politechniki Rzeszowskiej. Jest to jedyna okazja dla zainteresowanych, aby móc wejść do tych pomieszczeń, na co dzień otwartych jedynie dla naukowców z PRz i studentów, i dowiedzieć się np. jak wygląda praca w takim laboratorium, na czym polegają odbywające się tam doświadczenia, co jest przedmiotem badań.

Nic tak nie zachęci do odkrywania, jak widowiskowe pokazy z chemii. Będzie kolorowo, zaskakująco i wybuchowo. Studenci z kół naukowych PRz rozbudzą w najmłodszych chęć do eksperymentowania i poznawania nauki. Możecie być pewni, że tego co zobaczycie na pokazach, samodzielnie nie wykonacie na lekcjach. Nocne spotkania z nauką to gwarancja wybuchowej zabawy! Zaplanowano też interaktywne pokazy i eksperymenty z fizyki a także prezentacje projektów studenckich kół naukowych. Będą więc bolidy, łaziki marsjańskie, oraz przygoda na lądzie i w powietrzu – symulatory lotu i pojazdów drogowych. Nie zabraknie też najnowszej technologii: robotów i maszyn szybkiego prototypowania.

Experymentarium 3Z – Zobacz! Zbuduj! Zademonstruj! - przygotowało politechniczne warsztaty dla młodszych odkrywców.

Odkryj różne oblicza elektryczności i przyjdź na „Teatr wysokich napięć". Zobacz spektakl z prądem w roli głównej. Ten jeden z największych w swojej klasie transformator Tesli wytworzy widowiskowe wyładowania elektryczne długości kilkudziesięciu centymetrów w rytm muzyki. Napięcie gwarantowane!

Wystawa astrofotografii „Wschód gwiazd na południku 22°E” - Zapraszamy na podróż w Kosmos. Naszą rakietą kosmiczną jest teleskop i aparat. Odwiedzimy galaktyki odległe o miliony, a nawet miliardy lat świetlnych, mgławice w których rodzą się nowe świat. Oprócz wielkoformatowych zdjęć, będzie można osobiście poznać tajniki astrofotografii i na własne oczy zobaczyć, jak takie zdjęcia się tworzy.

Wstęp na wydarzenie jest darmowy, ale obserwujcie nasze media, bo zainteresowanie jest duże i wstęp na część wydarzeń będzie po wcześniejszej rejestracji, jak choćby na wykład „Sztuka fizyki – Fizyka sztuki” w wykonaniu duetu Radiolatorium: Małgorzaty Wilczak i Pawła Pasterza.

Zapraszamy! Nauka jest piękna!
Więcej szczegółów, na bieżąco aktualizowanych na stronie www.nocnespotkania.prz.edu.pl.

 

Geometria Pana Mikołaja

Miło nam poinformować, że nasze Stowarzyszeni przeprowadzi cykl warsztatowych zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych w ramach projektu "GEOMETRIA Pana Mikołaja".
Cele projektu: rozwój i doskonalenie umiejętności manualnych i politechnicznych przez zaangażowanie w warsztatową edukację naukowo techniczną; uświadomienie poprzez działania praktyczne faktu, że matematyka, a szczególnie geometria mogą być dziedzinami eksperymentalnymi; poszerzenie wiedzy matematycznej i historycznej w oparciu o prace Mikołaja Kopernika; przedstawienie mniej znanych faktów z życia Mikołaja Kopernika z dziedziny matematyki oraz dowodów, że wielki astronom zajmował się nie tylko obserwacjami ciał niebieskich, a jego praca i działalność wykracza poza te popularne motywy; uzupełnienie edukacji formalnej o zajęcia praktyczno-techniczne realizowane według klasycznej formuły.
Projekt dofinansowała Fundacja mBank Polska.
 

Znajdź nas na:

 

Partnerzy misji

Politechnika Rzeszowska

Politechnika Dziecięca PRz

Radiolatorium

Polimedia

Szkoła Podstawowa nr 1 w Rzeszowie