Licz na 10 - edukacyjny projekt matematyczny

Miło nam poinformować, że dzięki Fundacji MBanku realizujemy kolejny, matematyczny projekt. "Licz na 10!" - to cykl 10. interaktywnych eksperymentów z matematyki dostępnych na stronie naszego stowarzyszenia w dziale "Wirtualne Laboratorium". Pliki będą mogły być bezpłatnie wykorzystywane do e-learningu przez nauczycieli i uczniów dla zilustrowania omawianych podczas lekcji matematyki zagadnień. Interaktywne doświadczenia będą mogły być też uruchamiane na interaktywnych tablicach lub w aplikacji urządzeń mobilnych.

 

Politechniczny Dom Kultury i Nauki

MAMY TO! Dzielimy się fantastyczną wiadomością! Uzyskaliśmy dotację z programu "Kultura w sieci" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu "Politechniczny Dom Kultury i Nauki". Szczegóły wkrótce.

 

 

Edustrada

W ramach projektu Edustrada 2020, realizowanego przy wsparciu Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza powstaje seria interaktywnych eksponatów popularnonaukowych przystosowanych do zamontowania w przestrzeni miejskiej (m.in. w sklepowych witrynach zlokalizowanych przy spacerowych szlakach centrum Rzeszowa.

Edustrada - to kolekcja 8 eksponatów, które w sposób interaktywny ilustrują wybrane zagadnienia z fizyki, techniki i matematyki. Kolekcja ma charakter mobilny, jest łatwa do transportu, montażu, ekspozycji i demontażu. Co istotne, wykorzystuje autorski patent , pozwalający na uruchomienie modeli poprzez szybę np. witryn sklepowych. Zatem edukacja trafi niejako na ulicę. Przy okazji rodzinnych spacerów, zakupów, dzieci, młodzież czy osoby dorosłe będą mogły poznać wybrane zjawiska.

Z interaktywnych eksponatów da się również korzystać podczas imprez popularyzujących naukę, takich jak: pikniki naukowe, festiwale nauki, noce muzeów itp.

W Polsce brak jest firm specjalizujących się w budowie tego typu urządzeń, a oferta z zagranicy jest bardzo droga. Korzystając z własnych doświadczeń oraz dostępnych źródeł i wytycznych projektowych powstaje autorska kolekcja EDUSTRADA, która będzie mogła być wykorzystywana zarówno jako wystawa stacjonarna jak i mobilna. Maksymalne wykorzystanie własnych zasobów personalnych, wkład prac koncepcyjnych i wykonawczych pozwoli na znaczące obniżenie kosztów pozyskania jednocześnie przy zachowaniu wysokich standardów rozwiązań technicznych i walorów estetycznych modeli. Takie centrum nauki w przestrzeni miejskiej, czynne 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, pierwsze w Polsce!

Portki Pitagorasa, czyli matematyka eksperymentalna

Zakończyliśmy realizację matematycznego projektu "Portki Pitagorasa", czyli matematyka eksperymentalna. Tym razem 45 uczniów z podkarpackich szkół podstawowych zbudowało sobie model ilustrujący geometryczny dowód twierdzenia Pitagorasa. Własnoręcznie zbudowany model dzieciaki zabrały ze sobą i mogą korzystać w domu , szkole ... Uczenie poprzez zabawę i zajęcia warsztatowe to przyjazny sposób na zrozumienie trudnych twierdzeń matematycznych, których dzieci często nie są w stanie pojąć w sposób czysto teoretyczny. A tak pobudzając swoją wyobraźnię, a przy okazji trenując zdolności manualne uczą się niejako "przy okazji". Dodatkowo zajęcia pobudziły ich wyobraźnię przestrzenną, rozwinęły zdolności manualne, kreatywność i ciekawość świata. Praca w grupie wpłynęła na rozwój kompetencji społecznych.

Modele bardzo się podobały. To, co trudne, z pomocą odpowiednio zaprojektowanego modelu okazało się łatwe do zrozumienia. A pojęcia takie jak kąt prosty, przyprostokątna, przeciwprostokątna nie stanowią już problemu.

Projekt został dofinansowany przez Fundację mBank Polska. Sówka fundacji znalazła sobie gniazdko na edukacyjnych modelach ilustrujących namacalnie powszechnie znane twierdzenie.

Czytaj więcej: Portki Pitagorasa, czyli matematyka eksperymentalna

Portki Pitagorasa

Z przyjemnością informujemy, że nasze Stowarzyszenie Ars Scientia otrzymało dofinansowanie z Fundacji MBanku. Dzięki temu grupa dzieci zrealizuje matematyczny projekt "Portki Pitagorasa". Zajęcia odbędą się w maju w Pracowni Edukacji Nieformalnej Experymentarium 3Z.

 

 

Znajdź nas na:

 

Partnerzy misji

Politechnika Rzeszowska

Politechnika Dziecięca PRz

Radiolatorium

Polimedia

Szkoła Podstawowa nr 1 w Rzeszowie