Politechnika Rzeszowska i firma Polimedia organizują „NOC ODKRYWCÓW - V Nocne Spotkania z Nauką”, 18.10.2019 r. Wydarzenie adresowane jest do wszystkich: dzieci i ich rodziców, młodzieży szkolnej, studentów, mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia – miłośników wiedzy, ludzi „ciekawych świata” i zachodzących w nim zjawisk. Impreza potrwa od godz. 17:00 do godz. 22:00.

Laboratoria wydziałowe


Głównym punktem wydarzenia będzie możliwość zwiedzania laboratoriów Politechniki Rzeszowskiej, które na co dzień są dostępne jedynie dla studentów i pracowników. Pracownicy i studenci naszej uczelni będą opowiadać o badaniach realizowanych w poszczególnych laboratoriach, praktycznym wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Będą także przeprowadzać interesujące eksperymenty.
Odwiedzający będą mogli dowiedzieć się m.in. jak uzyskuje się niskie temperatury w Laboratorium Kriomagnetycznym oraz jakie są właściwości różnych materiałów poddawanych niskim temperaturom. W Wydziałowym Laboratorium Badań Konstrukcji będzie można podglądnąć tzw. maszyny wytrzymałościowe i zmęczeniowe oraz sprzęt pomiarowy wykorzystywany do badań konstrukcyjnych. Najmłodsi będą mogli m.in. zmierzyć się z egzaminem wstępnym z rysunku na kierunek Architektura. W laboratoriach Wydziału Zarządzania będzie można zgłębić tajniki kryminalistyki, zanalizować właściwości produktów spożywczych czy sprawdzić jak tworzy się grafikę oraz animację komputerową. Ponadto będzie można podziwiać ekspozycję samolotów oraz silników lotniczych. Do dyspozycji uczestników będzie także symulator lotu oraz symulator samochodu ciężarowego.

Teatr wysokich napięć
Dużą atrakcją Nocnych Spotkań z Nauką będzie „teatr wysokich napięć”, który jest organizowany z naszym partnerem Polimedia. W trakcie spektaklu wykorzystane zostaną jedne z największych w swoich klasach transformatory Tesli.

Historia światła
Otacza nas z każdej strony, jest w każdym zakamarku kosmosu bo... jest w tym naszym świecie NAJSZYBSZE. Magiczna siła… moc… żywioł pędzący z prędkością prawie 300 tysięcy km na godzinę... Światło. Fascynowało ludzi od zawsze. Wraz z tą fascynacją rosła potrzeba poszukiwania coraz lepszych, doskonalszych i silniejszych źródeł. Światła… Ogień, płomień świecy, blask elektrycznego łuku, zamknięty w szklanej kuli żar wolframowego ducha… tak rozpędzała się ta historia. Wykład i pokaz „Historia światła” poprowadzą: Wiktor Niedzicki, Małgorzata Wilczak i Paweł Pasterz.

Warsztaty Kometarne
Tego dnia pobudzimy wyobraźnię, budując wspólnie z uczestnikami warsztatów aktywne jądra komet. Uczniowie będą mieszać ze sobą wodę z ziemią, pyłem, żwirem, piaskiem, proszkiem do pieczenia, sokiem malinowym i suchym lodem o temperaturze -80˚C. To, co będzie efektem wspólnej naukowej pracy, zaskoczy wszystkich wizualnie i dźwiękowo! Zajęcia odbędą się pod czujnym okiem dr. Tomasza Książczyka (Molecularium).

Niebo nad południkiem zero... Między astronomią i geografią
Obserwacje astronomiczne służą nie tylko badaniu samego Kosmosu, ale także pomiarom Ziemi. Ważne obserwatoria astronomiczne na całym świecie, aby móc wykonywać precyzyjne obserwacje, wpierw musiały wyznaczyć swoją dokładną lokalizację na Ziemi. Te pomiary pozwalały też na badanie kształtu, rozmiarów i dynamiki samej planety. Ich efektem są liczne, historyczne południki zerowe i fundamentalne i geograficzne "osie świata", będące symbolami związków miedzy badaniami nieba i ziemi.

Nocne Spotkania z Nauką to również pokazy chemiczne i fizyczne, zajęcia i warsztaty dla najmłodszych oraz prezentacje robotów, łazika marsjańskiego, modeli samolotów, bolidu i wielu innych politechnicznych „gadżetów”.
Wstęp na NOC ODKRYWCÓW - V Nocne Spotkania z Nauką nie wymaga rejestracji a udział jest bezpłatny.
Partnerami wydarzenia są: Województwo Podkarpackie i Miasto Rzeszów.

podkarpackie banner